Den overvejende del af klubberne i 2.division, er foreninger og derfor ligger deres regnskaber ikke offentligt tilgængelige. Således er personaleomkostninger kun oplyst i de klubber hvor der er et selskab bag.

Derfor er 2.division en vanskelig række at forudsige, da kun få klubber oplyser om deres økonomi.

Klubber der er nær de store universitetsbyer har en fordel, da en del unge spillere vil være i dette område, og det er lettere at tiltrække gode spillere som er studerende.

Du kan læse det oprindelige indlæg her

2.division vest

For 2.division vest lignede rækken at den kunne blive delt op i tre.

En top 3
Nummer 4-7
Nummer 8-14

I forhold til de klubber der bliver anset til at slutte i top 7, så har der været lidt forskydninger i forhold til om klubberne skulle være top 3 eller nummer 4-7.

Men 5 af de 7 klubber er at finde i top 7.

De to overraskelser er Dalum og VSK Aarhus, hvos specielt Aarhus klubben har overrasket.

Af de 7 klubber der var forventet at ligge placeret 8-14, her ligger 5 af klubberne, mens Middelfart og Brabrand er den negative overraskelse.

Med til den fortælling hører at Brabrand i sommers mistede sin økonomiske opbakning, men med ny ejere og nye sponsorer, skulle klubben kunne fortsætte, men om det er på samme økonomiske niveau vides ikke.

2.division vestBud før sæsonStatus
Top 3Thisted
Middelfart
B93
Frem (26 point)
B93 (25)
Jammerbugt (24)
Nummer 4-7Århus Fremad
Brabrand
Frem
Jammerbugt
Århus Fremad (22)
VSK Aarhus (21)
Dalum (19)
Thisted (17)
Nummer 8-14Dalum
Sydvest
Holbæk
Holstebro
Næsby
SFB-Oure
VSK Aarhus
Middelfart (16)
Sydvest (15)
Brabrand (14)
Holbæk (14)
Næsby (11)
SFB-Oure (7)
Holstebro (5)

2.division øst

To klubber skiller sig ud, FC Roskilde og FA 2000. Førstnævnte havde i deres seneste regnskab en økonomi der sagde top 3, men klubben har skåret kraftigt i økonomien for at få den i balance, og realistisk er klubben nok nærmere mellemfeltet.

FA 2000 har en begrænset økonomi, og det er stærkt arbejde at være med fremme som de er.

HIK fortjener ligeså ros for deres andenplads, fra at være tippet i midterfeltet.

Ellers ligger klubberne enten i den gruppering de var sat til eller er gået en op eller ned, om end Brønshøj ligeså har skuffet noget.

2.division østBud før sæsonStatus
VinderNykøbing FCNykøbing FC (35 point)
Nummer 2-3FC Roskilde
Næstbved
HIK (27)
AB (25)
Nummer 4-8AB
Brønshøj
HIK
Vanløse
Hillerød
Næstved (23)
FA 2000 (21)
Vanløse (20)
Hillerød (20)
Roskilde KFUM (15)
Nummer 9-14
(rangeret alfabetisk)
AB Tårnby
Avarta
FA 2000
Roskilde KFUM
Skovhoved
Slagelse
Slagelse (14)
FC Roskilde (14)
Brønshøj (10)
Avarta (10)
Skovshoved (8)
AB Tårby (6)

Personaleomkostninger

I nedenstående ligger FC Roskilde klart højest, men da klubben har skåret kraftigt i økonomien, så ligger det på et meget lavere niveau.

For Frem og FA 2000 er der tale om deres foreningsregnskab, men da de ikke oplyser personaleomkostninger, er det de udgifter der er på klubbens divisionshold.

Dette indlæg kan frit bruges af andre medier, så længe der linkes og skribenten krediteres.

Læs mere:

https://steenhouman.com/2020/09/12/fodbold-ab-for-gode-til-2-division-men-ikke-gode-nok-til-1-division/
https://steenhouman.com/2020/10/02/fodbold-en-gennemgang-af-okonomien-hos-b93-der-taber-penge/
https://steenhouman.com/2020/09/14/fodbold-pengene-fosser-ud-af-kassen-hos-nykobing-fc/
https://steenhouman.com/2018/07/02/thisted-staerke-nok-til-1-div/

Advertisement