De seneste to sæsoner har Fremad Amager spillet i 1.div, og selvom klubben har været at finde i den nederste halvdel af 1.division, så er fremgang på den økonomiske del af siden for klubben.

Fremad Amager som har oplevet vækst, er dog blevet solgt til udenlandske ejere, som kan se potentialet i klubben, i form af muligheden for at tjene penge.
Der har ikke været mange meldinger fra de nye ejere, men i den fantastiske fodboldpodcast Fodbold FM, bliver Fremad Amager debatteret og om hvilken model for at tjene penge der nok vil blive set i klubben.

Klubben er hjemhørende på Amager og hvor der bor omkring 200.000 mennesker, så på den måde er potentialet der.
Stadion er ved at blive renoveret for kommunale kroner, så det lever op til kravene til 1.div, og klubben skal fremadrettet spille på kunstgræs.

Idrættens analyseinstitut (Idan) har i en analyse af fodbolden i Superligaen og 1.div defineret at cirka 75% af din placering, er defineret af din økonomi.

I nedenstående vil økonomien i klubben blive gennemgået samt benchmarket med holdene i 1.div.

Placering

liga
2011 2.division
2012 2.division
2013 2.division
2014 2.division
2015 2.division
2016 2.division
2017 nr.10 1.div
2018 Nr.9 1.div

Omsætning
I klubbens regnskab er ikke medtaget den samlede omsætning for klubben. Bruttofortjeneste kan udregnes således her:
Omsætning ekskl. moms − vareforbrug = Bruttofortjeneste.
blog Fremad amager omsætning
Årets resultat
Det koster penge at drive fodboldklubber som udgangspunkt, og for Fremad Amager har der de seneste 4 år været røde tal på bundlinjen.
Set i lyset af at de nye ejere nok gerne vil tjene penge på klubben, bliver det interessant at følge de kommende år.

blog fremad amager årets resultat

Personale omkostninger
En klubs lønbudget er i følge IDAN, en afgørende indikator for for hvordan klubben kan ende i ligaen. Klubben har øget på dette område, hvilket viser det går den rigtige vej for klubben, hvis sportslige ambitioner skal løftes.

blog Fremad amager personaleomk

Tilskuere
Jo flere tilskuere du har som klub, jo bedre er klubbens mulighed for at tjene penge på kampdagene, men ligeså muligheden for at være attraktiv for sponsorer.
Der har ikke været nogen speciel udvikling i tilskuergennemsnittet over de seneste 6 sæsoner for Fremad Amager.
blog fremad amager tilskuere

Sammenligning med 1.div

Omsætning
Ikke alle klubber offentliggør klubbens samlede omsætning, derfor er en del klubber sat til nul.

blog fodbold omsætning 1.div.JPG

Personaleomkostninger
Klubbens regnskab på dette område, indikerer hvilket niveau du er på, og hvor henne i ligaen den enkelte klub kan forvente at placere sig.

For Fremad Amager ligner det en placering midt i feltet, omend der er flere klubber der ligger på næsten samme niveau.
Interessant er det om de nye ejere vil øge lønbudgettet.

For nedrykkerne Lyngby og Silkeborg ligger de klart i top med lønudgifter, men hvor specielt i Lyngby er det nok forventeligt med en kraftig reducering, mens Silkeborg nok vil ligge på samme niveau som i Superligaen. For Helsingør der rykkede op med et lavt lønbudget (uofficielt 3,2 mio), så må det forventes at Helsingør nok vil have samme størrelse eller lidt mere i den kommende sæson.
Thisted har ikke oplyst deres personaleomkostninger, men med en omsætning på knap 8 mio, så må det forventes at klubbens lønbudget ligger på 5-6 mio.

blog fodbold 1.div personaleomk

Ansatte
Jo flere ansatte, jo mindre sårbar er du som klub. Meget kan nås på gejst og vilje, men i det lange løb, så er antallet af ansatte en vigtig faktor.
Fremad Amager har et fuldtidssetup på 28 ansatte. Klubben ligger i den lave ende målt på gennemsnitsløn.
Klubber der er sat til 0, her er det ikke muligt at beregne en gennemsnitsløn.blog 1div gnsløn

Gæld
Fremad Amager er målt på den samlede gæld ikke en klub der kan siges at være tynget af stor gæld.

blog 1.div gæld

Tilskuere
Nedrykkerne fra Superligaen havde det højeste snit i forrige sæson, men må nok formodes at det falder i denne sæson.

blog 1.div tilskuersnit

Konklusion
Fremad Amager ligner en klub der vil være at finde i midterfeltet, men de skal nok se mere bag skulderen end end opad i ligaen, omend de nye ejere kan vælge at øge lønbudgettet.
Klubben har været i en positiv udvikling i den økonomiske vækst og med de nye ejere kan det være et trin op i den næste sæson.
Men det er ikke altid så enkelt med nye ejere, det er set før at mange nye spillere ikke er lykken, selvom den nye trup for den kommende sæson er på plads.

Læs om
Hvidovre
https://steenhouman.com/2018/06/20/hvidovre-vanskelige-forudsaetninger-i-1-div/

 

Advertisement