Transferrettigheder skal forstås som den værdi der er lagt ind i truppen. Køber klubben en spiller for 10 mio på en fire årig kontrakt, så bliver værdien nedskrevet med 2,5 mio hvert år.

Får klubben en spiller ind på free transfer eller fra eget akademi, så er værdien 0 i transferrettigheder.

KlubSæsonTransferrettigheder (mio)
FC København2019256,9
FC København2017207,0
FC København2018170,2
FC København2016146,0
FC København2015127,5
FC København2014127,4
FC Midtjylland201989,6
FC København201189,0
FC København201287,0
FC København201076,0
FC Midtjylland201571,4
Brøndby201871,1
Brøndby201970,7
OB201066,6
FC Midtjylland201666,5