Den anden dag så jeg på twitter en oversigt over spilletid i den engelske Championship. Gad vide hvordan mon det så ud i den danske Superligavar min egen fundering.

Så herunder følger en lille gennemgang.

Metode: Transfermarkt er brugt som kilde, og U18 er de spillere der er 18 år eller yngre, for U21 er det spillere der er 19-21 år og U23 er spillere der er 22-23 år. Står en spiller som dobbeltnationalitet, så er han dansk, hvis den ene nationalitet er dansk.

Samlet overblik

spilletid i alt superliga u18-u23.JPG

Spilletid kun U18 spillere

spilletid superliga u18 2019

Spilletid kun U21 spillere

spilletid superliga 2019 u21

Danske eller udenlandske talenter?

De ovenstående oversigter giver et enkelt billede over hvor mange spilleminutter der er givet til de unge talenter.

Men blandt spillerne, er der en del udenlandske spillere, så hvordan ser det ud med spilletid for danske talenter.

Igen er det med afsæt i transfermarkt, og har en spiller dobbelt nationalitet, så tæller han som dansk, hvis det ene er dansk.

spilletid siperliga danske talenter

Fordeling af spilletid

Nedenstående viser hvor meget spilletid klubberne har i alt og hvor meget der er givet til danske spillere.

Klubberne er rangeret efter hvor stor andel der er givet til danske spillere.

Klubberne er rangeret efter hvor meget spilletid de giver i procent til danske talenter.

spilletid 22

Oversigten herunder er samme rangering som i grafen ovenfor. Lyngby er klubben med højeste andel af spilletid til danske talenter.

Klub Spilletid i % danske talenter
Lyngby 99
Randers 92
Horsens 89
SønderJyskE 88
FC København 87
Silkeborg 82
OB 82
Esbjerg 79
AaB 76
Brøndby 74
FC Nordsjælland 45
AGF 42
Hobro 35
FC Midtjylland 23

Antal spillere

Klub Antal U18-U23 spillere benyttet
FC Nordsjælland 17
AGF 17
AaB 12
Hobro 12
Lyngby 11
Randers 11
Silkeborg 11
Esbjerg 11
FC Midtjylland 11
Horsens 10
SønderJyskE 10
FC København 9
OB 8
Brøndby 6

Spilletid

spilletid superliga i min 2019

 

Opsummering

Nu er der ikke noget rigtigt eller forkert. Den enkelte klub har hver deres talentudviklingsmodel og forretningsmodel.

Ovenstående giver et overblik over hvordan klubberne ligger set med spilletid til unge spillere.

I dagens transfermarked, her er det de unge spillere der er interessante, omend spillere allerede sælges til udlandet inden de har debuteret i Superligaen!

Så set med transfersalgsøjne, så handler det om at give spilletid til unge spillere.

Om det så er danske eller udenlandske spillere der sælges, det er lige meget!

Skal klubberne have salg for øje, så skal de nok fundere over om de skal bruge mere spilletid til unge spillere.

 

 

Advertisement