Når danskerne ser Nadal spille i Davis cup mod de danske spillere.

Chancen for at det sker, er mere end lille.

Forhåbningen er at flere danske børn får lyst at starte til den hvide sport og at der blandt dem, er talentet.

Kan du huske Boris Becker, Michael Stich og Steffi Graf.

De vandt grand slam titler på stribe, men hvad skete der for medlemstallet i tysk tennis i den periode, ja det faldt. Du kan læse mere her

Elitesport kan nok skabe en kortvarig opblussen.

Men det er det lange seje træk der skal give succes, alle forbund ganske som tennis håber på at få talenter der bliver topstjerner.

Jeg tror egentlig talenterne er der, men det er måden at arbejde med talenterne det handler om.

Her er det klubberne, trænerne og forbundet må se sig selv i øjnene og spørge om vi gør det rigtigt.  Dette ikke møntet på tennis som sådan, men mere generelt.

Hvis et forbund ikke laver resultater på seniorniveau, så er det jo talentarbejdet det halter med. Så blot at reproducere det man hidtil har gjort og tro at det skaber bedre elite, det er ret naivt.

Det er bredden der skaber eliten, jo fler spillere du har at arbejde med, jo bedre muligheder har du.

Men ligeså, hvordan arbejder du med bredden.

Der er tre centrale spørgsmål som alle trænere og ledere må forholde sig til

Hvordan fastholder du så mange som muligt
Hvordan fastholder du dem i så lang tid som muligt
Hvordan giver du dem alle så god kvalitet

Svarene på de spørgsmål, det er grundstenen til succes

tennis3

Vidste du at min blog er nomineret til årets sportsblog, det sammen med andre blogs. Hvis du vil gøre mig og de andre en tjeneste, så gå ind på dette link, og stem på den side du syntes skal have din stemme, som årets sportsblog 2015

Advertisement