De første regnskaber fra klubberne kom tilbage i 1991, og siden da er antallet af klubber der er blevet selskaber, blevet øget markant.

Den danske Superliga, har nok haft lidt forskellige antal hold undervejs, og det giver naturligvis lidt usikkerhed.

Men vækstraterne er til at få øje på. I 1996 runder Superligaens nettoomsætning (1) 200 mio for første gang, og blot 4 år senere, så er det fordoblet.

(1) Nettoomsætning er uden transferindtægter

Næste fordobling tog så 7 år, da 800 mio i omsætning bliver rundet i 2007.

Så kom den økonomiske krise og den samlede nettoomsætning rundede nok lige 1 mia, men lå siden 2008 og svingede mellem 1,1 mia og 1,3 mia de fleste år.

Corona satte sit klare aftryk og nettoomsætningen lå på 75% af året før!

Men det ligner at de danske Superligaklubber har nået et mæthedspunkt på deres nettoomsætning. Det interessante og spændende er at se hvilke skridt klubberne tager for at kunne øge deres nettoomsætning.

Samlet omsætning

Dette er klubbernes nettoomsætning + transferindtægter, og hvordan ser det så ud for Superligaklubberne?

Det store skifte kommer første gang i 2006, hvor spillersalg begynder at vise sig i regnskaberne, før og igen i 2016 ses forskellen meget markant.

Herunder er den blå linje nettoomsætningen og jo større forskel der er mellem den orange og blå, jo større forskel.

Ses der på hvor stor en procentdel nettoomsætning udgør, så falder denne stille og roligt fra år 2000 og frem, transferindtægter betyder em større andel af klubbernes indtægter.

Årets resultat

Samlet set, så har Superligaen tabt 1,2 mia, men der er nogle interessante bevæggrunde.

I 2009 skifter FC København i ledelsen og det betyder at der bla laves store nedskrivninger af goodwill, ejendomme og aktiverede projektomkostninger. Det giver FCK et underskud det år på 239 mio.

Tre år senere rammes Brøndby af et stort underskud på 266 mio, da klubben vælger af afskrive værdien på klubbens stadion.

I 2020, rammer Covid19, og her henter flere klubber et stort underskud, og specielt FC København rammes hårdt med et underskud på 229 mio.

Top 10 overskud og underskud

ÅrResultat (mio)
Brøndby2012-266,6
FC København2009-239,0
FC København2020-229,4
FC København2018-167,8
Brøndby1992-156,0
Brøndby2014-153,8
AaB2009-90,5
Brøndby2019-78,7
FC Midtjylland2015-52,7
AaB2010-50,1

ÅrResultat (mio)
FC København2013174,3
Brøndby202183,4
FC København201174,2
FC Nordsjælland201268,1
FC Midtjylland201867,6
FC København201666,5
FC Midtjylland201955,8
Brøndby200654,9
FC København201952,3
FC København201042,1

Antal ansatte

At Superligaen måske har nået et mætningspunkt ses på antal ansatte, siden 2017, har der været 1200-1300 ansatte i klubberne

Aktiver

Aktiver forstås som de værdier der er i en klub, interessant er det Superligaen i 2008 rammer 5 mia, og med finanskrisens indtog, er det først i 2021 at klubberne er tilbage på det niveau

Spillerkøb

Med finanskrisen kommen, ja så faldt mulighederne for at købe spillere. Rekorden med 350 mio fra 2008, er ikke slået, men tendensen er stigende

Gæld i alt

Som sådan er det ikke et problem at have gæld, det interessante er til hvem en klub har gæld og under hvilke betingelser.

Gæld i procent af aktiver

Hvis gælden overstiger aktiverne (over 100) er det som udgangspunkt ikke godt, men der kan være flere forklaringer på dette.

Tilskuergennemsnit

2021, er grundet covid sat til 0 for alle klubber, der var lidt tilskuere der blev tilladt i sæsonen dog.

Dette indlæg kan frit bruges af andre medier, så længe der linkes og krediteres

Fremtiden

Skal Superligaen vækste økonomisk, så forudsætter det at klubberne øger deres indtægter og der er 5 primære indtægtskilder for en klub.

OmrådeNote
TV pengeTV aftalerne er gælder frem til 2031, dvs der ikke kommer flere penge ind i form af en større aftale
SponsorindtægterSponsorindtægterne kan øges, men her skal der ses på hvilke rammer og muligheder der er er for at kunne øge dette samt se på hvilke mulige nye markeder der kunne være
EntreindtægterJo flere tilskuere jo større mulighed for indtægter.
Præmiepenge EuropaPræmiepengene har fået et markant løft, og når klubberne gruppespil, så ringer kasseapparatet, men det forudsætter klubberne har stærke nok trupper til at kunne være med!
SpillersalgIngen tvivl om her ligger der gode muligheder. Dansk fodbold er gode til at talentudvikle, det er bare at se på UEFA rankingen for U21 landshold, så her er der muligheder, men det er ligeså et usikkert område.
Spillersalg burde derfor heller ikke høre under nettoomsætningen, hvilket der dog sker i få klubber.

Note:
Kilden er klubbernes regnskaber for hele periode, og der kan være noget usikkerhed forbundet, da ikke alle klubbernes regnskaber følger sæsonen. Nogle klubber har et regnskab der går fra sommer til sommer og andre et der følger kalenderåret.

Ligeså har nogle klubber de seneste år starter kvindefodbold op, så tallene er ikke 100% rene Superligatal.