Danmarks Idræts Forbund (DIF) har just offentliggjort deres medlemstal. Det er bekymrende læsning for de 3 ketcherforbund Badminton, Tennis og Squash.
De sidste 15 år, har været en lang tilbagegang, med små opsving hist og pist, men samlet er det tale om en voldsom tilbagegang.
Spillere | År 2000 | År 2015 | Tilbagegang |
Badminton | 121.216 | 79.618 | -41.598 |
Tennis | 74.625 | 56.842 | -17.783 |
Squash | 10.141 | 5.891 | -4.250 |
I indlægget vil jeg se lidt nærmere på badmintonsporten.
Badmintonsporten har mistet næsten 42.000 spillere på 15 år, fortsætter den trend, så ser fremtiden således ud for sporten.
År | Antal udøvere |
2020 | 65.753 |
2025 | 51.888 |
2030 | 38.023 |
2035 | 24.158 |
Om det går så skidt, det er der rigtig mange faktorer der kommer til at afgøre, og isoleret set, så er en trend på 15 år, ikke helt nok til at kunne sige at virkeligheden vil se således ud. Her er der mange faktorer der spiller ind.
Men faktum er, at Badminton har mistet 1/3 af deres medlemmer på 15 år.
Hos DIF har man lavet en mere dybeborende analyse om badminton og fremtiden, den tegner det samme dystre billede.
Kilde: DIF
Fremskrivningen er offenliggjort i 2013, dvs. med data til og med 2012.
DIFs egen fremskrivning siger at i 2015 ligger Badmintonsporten på cirka 83.000, det er dog gået noget dårligere, i 2015 er 79.618. Så DIFs fremskrivning som tegner en tilbagegang, denne tilbagegang ser dog mere skidt ud.
Et område har sporten vækst, nemlig på veteranområdet. Siden DIF i 2006 begyndte at opgøre medlemstallet for denne aldersgruppe, er det steget fra små 11.000 til 17.500.
Dette er et tal der kan komme under pres, med de mange selvstændige ældremotionsklubber der starter i mange kommuner.
Økonomien
Medlemstallet er et udtryk for hvor interessant en sport kan være, specielt sammeholdt med medieeksponering.
Interessant nok, har forbundet øget indtægterne siden 2009 ganske markant.
indtægter | egenkapital | |
2013/14 | 16.000.000 | 2.200.000 |
2011/12 | 16.780.000 | 2.900.000 |
2008/09 | 12.770.000 | 4.200.000 |
Men omvendt er forbundets egenkapital næsten halveret!
Forbundet har ikke mærket på pengepungen, at medlemstallet er faldet. Nok er tilskud fra DIF faldet, men det er opvejet af andre indtægter.
Sportslige ambitioner?
Sporten kan blive ramt på sigt med færre udøvere, for hvor er chancen for den næste stjerne?
Men internationalt, er Danmark i den grad førende.
I Europa, er Danmark suverænt nummer 1. Af alle medaljer der er taget i senior EM sammenhænge, der har Danmark snuppet over 1/3. Magtdemonstration.
Top 10 ser således ud
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
1. | Denmark | 63 | 56 | 66 | 185 |
2. | England | 43 | 34 | 52 | 129 |
3. |
Sweden | 12 | 19 | 48 | 79 |
4. | Germany | 7 | 10 | 22 | 39 |
5. | Netherlands | 3 | 7 | 25 | 35 |
6. | Russia* | 1 | 2 | 7 | 10 |
7. | Poland | 1 | 1 | 6 | 8 |
8. | Switzerland | 1 | 0 | 0 | 1 |
8. | Spain | 1 | 0 | 0 | 1 |
10. | Wales | 0 | 1 | 3 | 4 |
Kilde: Wikipedia
De 5 bedste nationer i europæisk sammenhæng, tegner sig for 93% af alle medaljer. Så er Danmark kun gode, fordi de andre er dårligere?
Ikke just, for i VM sammenhæng, der er Danmark rangeret som nummer 3 i verden.
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
1 | China | 61 | 42 | 64 | 167 |
2 | Indonesia | 21 | 17 | 33 | 71 |
3 | Denmark | 10 | 13 | 37 | 60 |
4 | South Korea | 10 | 13 | 29 | 52 |
5 | England | 3 | 9 | 12 | 24 |
Kilde: Wikipedia
Så Danmark har en position i badmintonverdenen som i den grad førende, men er det en position som kommer til at blive truet på sigt?
Badmintonsporten er presset, et faldende medlemstal kan få konsekvenser for talentudviklingen og dermed resultaterne på seniorniveau.
EM Ungdom
EM i ungdom har i mange år været en dansk paradedisciplin, i perioden 1985-1999, snupper Danmark alle guldmedaljer på nær 11.
Af 40 EM finaler i denne periode, vinder Danmark guld i de 30, så er der 5 finaler hvor Danmark taber en finale, og blot 5 finaler Danmark ikke er repræsenteret i, set over 14 år.
IMPONERENDE
Herefter begynder det at knibe med den dominerende dominans, i perioden 2001-2015, vinder Danmark stadig imponerende 19 GULDmedaljer, men sammenholdt med perioden før, så er det tilbagegang.
Danmark taber 10 EM finaler og 11 finaler hvor Danmark ikke er repræsenteret.
EM guld | Dansker i finalen | Uden dansker i finalen | |
1987-1999 | 30 | 5 | 5 |
2001-2015 | 19 | 10 | 11 |
Først og fremmest skal man så lige huske på, Danmark er UHYRE dygtige, hvilket forbund ville ikke gerne kunne bryste sig af en sådan medaljehøst til ungdoms EM.
Trenden er klar, Danmark er under internationalt pres, er det fordi talentmassen bliver mindre, eller de andre bliver bedre?
Svaret er nok begge dele.
Hvis økonomien kan fastholdes, vil Danmark stadig være en faktor internationalt og der vil gå en del år inden Danmark bliver overhalet. Kan forbundet ikke opretholde en økonomi, så der vil blive skåret job fra, så kommer dansk badminton i sportslig krise, sammenlignet med tidligere tiders VOLDSOMT FANTASTISKE NIVEAU.
Tak for analysen.
Der er ikke meget belæg for sammenhænge mellem eliteresultarer og en sports generelle medlemstal. Ej heller mellem en sports medieeksponering og medlemstal.
Det er klubbernes manglende interesse for de almindelige motionister, der er en af hovedforklaringerne bag Badmintonsportens nedtur. Det er faktisk vanskeligt at finde en klub, der er gearet til at tage imod voksne nybegyndere.
Dertil har badminton ligesom mange andre idrætter tabt i konkurrencen til motionsløb og fitnesstræning. For 20 år siden var der talrige, der spillede fjer for motionens skyld – den traditionelle herredouble er et godt eksempel herpå – men de løber i dag en tur eller tager i fitnesscenter.
Dertil er selve det organisatoriske setup i badminton stadigvæk det samme som altid. Lokale kredse, der i princippet “ejer” forbundet. Mange ressourcer bindes i drift, mens for få bindes i udviklingstiltag. Men visionsaftalen mellem Badminton DK og DGI Badminton er dog et forsøg på at “tænke forfra”, hvor beslutningstagerne går nye veje i samarbejdet om at understøtte sporten.
Tak for en kompetent bidrag
Hvis man dog tager SPLISS undersøgelsen til indtænkt, påpeger de just på idrætsdeltagelse som et parameter
Badminton-faldskærmen er udløst!
I Had A Dream This Night
Var det kunne en drøm?
Det frie fald mod afgrunden og glemsel er stoppet. Badmintonsporten har igen vundet serveretten!
Hvordan mon? Er det ikke bare en fjer, der bliver til fem høns?
Nej! Badminton som idrætsforbund er nu mere proaktiv end nogensinde takket være en ny topledergeneration med mod til nytænkning.
Nu tages kampen for alvor op med de “16” fjer, der skal kickstarte en positiv medlemsudvikling.
1. En moderniseret bestyrelsessammensætning …forslag på repræsentantskabsmødet ultimo maj.
2. Samarbejde med DGI Badminton …andre partnere på vej!
3. 25 – års tilskudsreglen, der startede nedturen, skal afskaffes ..politisk lobbyarbejde.
4. Skolebadminton får et boost. ..Hvad sker der ikke hos Peter Gade i Frankrig?
5. Lærer-og pædagog-uddannelserne skal have indbygget en badmintonchip!
6. Udbygget samarbejde med SFO, hvor det er muligt..og det er det!
7. Turbo på træner- og aktivitetslederuddannelserne.
8. Nye organisationsformer vedrørende spilletider og banebooking.
9. Badminskoler som fast indslusningssystem for børn og unge ..fra træning til skoling/læring.
10.Total kovending i modtagelsen/ behandlingen af motionister.. fra motionsbadminton til badmintonfitness.
11. Billigere turneringsgebyr for børn og unge.
12. Flere geografisk placerede stævner/turneringer for børn og unge..lange rejser bør man undgå.
13. Fremstilling af instruktionsapps til børn- og unge badmintonskolerne.
14. Fremstilling af apps til motionister og ældre spillere i det hele taget.
15. Moderniserede faciliteter og medlemsservice.
16. Samarbejde med golfklubberne i lokalområderne ..”dårligt vejr”: badminton ..”fint vejr”: golf.
Hav en fortsat god dag. Det er tilladt at “drømme” videre!