Kan kun anbefale dem glimrende side der hedder floorball coach.
Dagens indlæg fra dem handler om øje/hånd motorik og basal boldkontrol med din stav. I et lille youtubeklip viser de en række enkle øvelser, som enhver ungdomstræner bør have på sin trænerryggrad.
Opvarmning kan sagtens være dette, hvor man ved at lave disse småøvelser, træner øje/hånd koordinationen og samtidig varmer de relevante floorballmuskler op.
Du kan udfordre dine spillere, og se hvor mange af øvelserne de kan lave på 1 ben! Dette for at træne balance samtidig med! Øvelsen hvor du skal køre bold igennem ben, duer ikke lige til det.
Ligeså kan mange af de små øvelser, med fordel bruges af spillerne, hvis de står og venter i kø. Fremfor at hyggesnakke, så brug tiden på at træne disse små detaljer der giver enorm sikkerhed