Tipsbladet laver hvert år en oversigt over hvor stort klubbernes spillerbudget er i klubberne. Dette er baseret på de kilder som Tipsbladet dygtigt bruger, og med lidt snusfornuft, så giver Tipsbladet et godt bud på hvad spillerbudget er.

Grunden til at det er et estimat skyldes at spillerbudgettet består af to elementer

A) Lønsummen til spillertruppen
B) Afskrivninger på spillertruppen

Hvor lønsummen ikke bliver oplyst i klubbernes regnskaber, så er afskrivningerne på spillertruppen meget ofte at finde i klubbernes regnskaber.

Spillertruppens lønsum

Som sagt oplyser klubberne ikke dette i deres regnskab. Klubberne oplyser dog deres samlede personaleomkostninger for klubben, dette er inklusiv alle ansatte fra ledelse, trænere, spillertrup, administration mm. Ligeså oplyser klubben hvor mange fuldtidsansatte der er i klubben.

En klub med 20 ansatte, her vil langt den største del af personaleomkostningerne være på spillertruppen, modsat en klub med 60 ansatte, her vil lønsummen til spillertruppen være en mindre del af de samlede personaleomkostninger.

Derfor kan der laves et estimat på hvad den enkelte klubs lønsum er på spillerbudgettet, og det ser således ud. Bemærk at nogle klubber er kommet med deres 2020 regnskab og andre har 2019 regnskab, i noten er oplyst hvilke.

Det gør at Brøndby ligger højt, hvad de næppe forventes at gøre i 2020 regnskabet.

Afskrivninger

Køber en klub en spiller på en 4 årig kontrakt til 20 millioner, vil det normale være at kontrakten afskrives over 4 år, og spilleren starter med en værdi på 20 mio når han starter i klubben, og efter 1 år, er værdien på 15 mio, altså en afskrivning på 5 mio.

En spiller der kommer ind på en fri transfer, vil dog have lidt værdi, da agenthonorar tæller med, mens en spiller der kommer fra klubbens akademi, typisk vil have en værdi på 0. Derfor vil en klub som FC Nordsjælland typisk ligge lavt, selvom klubbens spillere har stor potentiale salgsmæssigt.

Spillerbudgettet

Dermed kommer dette frem som klubbernes spillerbudget.

Hvor tæt rammes der på Tipsbladet?

Det skal bemærkes at Tipsbladet giver et bud for 2021, og da regnskaberne for 2021 af gode grunde ikke afsluttede, er der brugt seneste regnskab fra klubben, og for nogle er det 2020, men for de fleste 2019.

Der er nogle markante forskelle og lidt kort om dem, og ingen tvivl om at klubberne i deres udmeldinger gerne vil prøve at tale konkurrenterne op og ens egen klub ned.

FCK, hopper du ned til note 8 i regnskabet, ses afskrivninger på 91 mio, det er med til at der er en stor forskel.

Brøndby, der er ingen tvivl om at Brøndby i deres næste regnskab har skåret markant, da en række løntunge spillere er væk. Men om klubben er nede på de 65 mio, det bliver interessant.

FC Nordsjælland, her er igen en markant forskel, og nok fortælles historien om klubben om unge spillere, men der er kvalitetsspillere, og de koster. Der hvor der er en stor usikkerhed er at FCN nok er en af de klubber der bruger fleste penge på akademiet, og derfor kan det have en betydning i forhold til personaleomkostninger, og klubben ligger måske lidt højt i min beregning.

De øvrige klubber, her kan der procentvis nok være udsving og med AGF som den der måske ligger lidt højt.

Men der er en del usikkerheder selvklart, men nedenstående giver et godt bud på hvilket niveau klubberne ligger på.

KlubSportsligt spillerbudget (mio)Tipsbladet (mio)Forskel (mio)Forskel %
FC København214,016549,030
Brøndby111,16546,171
FC Midtjylland109,5120-10,5-9
FC Nordsjælland60,33525,372
AGF58,04315,035
OB50,44010,426
AaB50,1428,119
Vejle37,02710,037
Randers36,3279,334
Horsens30,81911,862
Sønderjydske28,430-1,6-5
Lyngby21,8183,821

Note: Klubberne seneste regnskab, nogle regnskaber løber fra sommer til sommer og andre følger kalenderåret, derfor noget usikkerhed her.

AGF, FC Midtjylland, Randers og SønderjyskE er med afsæt i deres 2020 regnskab, mens de øvrige er 2019 regnskabet.

Advertisement