Han var dygtig som spiller, dygtig som dommer, og nu giver han den som træner og leder i Stevns floorball, han har været noget omkring.

 

1) Hvordan lærte du floorballsporten at kende?
Jeg startede med at spille i Jægerspris Underducks tilbage i 1995. Jeg havde deltaget adskillige gange i Ungdomsringen unihoc ”DM”, og vundet en enkelt gang, hvor vi var 2 drenge og 2 piger på hvert hold, min gode ven og holdkammerat fra det hold Johannes Thorn fortalte mig om en floorball klub i Jægerspris og om jeg ikke ville med over at prøve det. Derefter har jeg spillet i Dragør, Hafnia, Greve og nu været med til at Starte Stevns Floorball klub.

2) Hvor startede din floorballkarriere henne?
Som nævnt ovenfor var det i JUFC, hvor Jan Thykjær stod klar med åbne arme. Vi fik lavet i løbet af nogle år samlet et godt hold, og fik ”lov” til at spille med i den officielle turnering efter et par sæsoner.

3) Har du en speciel kamp du husker?
I Oktober 2013 var Ricky og jeg inviteret ned og dømme i den Schweiziske liga for anden gang. Vi skulle dømme Uster mod Weiler Erzigen. Uster lå i bunden og Weiler i toppen, efter 2 perioder var stillingen 4-1 til Uster som også var hjemmehold, stemingen på tilskuer pladserne var derfor ret god inden 3. periode. Men inden der er spillet 6 minutter har Uster fået 2 udvisninger for ”tekniske fejl” og som de er blevet straffet for af Weiler Erzigen, i det 9. minut vælger de så at lave den 3. udvisning. Weiler score ligeledes på dette PP. Derefter ændrede stemingen sig, vi blev piftede og råbt af resten af kampen som Weiler ender med at vinde klampen 4-5 Dette sker også nogle i Danmark, at vi bliver hånet, men forskellen på en af de store ligaer, Unihoc ligaen er tilskuertallet og disses engagement (hvor kun VF tilskuerne kan være med), på vej ud af banen opfordre Usters træner tilskuerne til at blive og håne os når vi skal ud, og når du bliver buhet ud af næsten 1000 tilskuere kan det høres. Efter at dommerkomiteen havde set video materialet fik 100% opbakning fra forbundet. Dagen efter skulle vi dømme i St.Gallen, igen bund mod top, St.Gallen som var bundhold var foran 4-1 efter de 2 første perioder, i pausen siger vores dommercoach, ”jeg vil ikke gør jer nervøse, men kan i huske i går” !!

4) Hvilken floorballoplevelse har gjort indtryk på dig?
Det har været at få lov til at være en del af IFF dommerkorps, 79 internationale kampe nåede Ricky Kronow og jeg at have tilsammen, inden vi efter dame VM i Tjekkiet sagde farvel og tak. 2 VM for senior, 1 Universitet VM hvor vi dømte damefinalen, et U19 VM, og et par Europa cup. Men den største menneskelige oplevelse har været turen til VM kvalifikation i Korea. Det har også været specielt at få lov til at dømme i elite rækkerne i Czech open, hvor nogle af verdens bedste klubhold deltager.

5) hvilke 3 spillere husker du fra din tid som nogen af de gode?
Jeg gudskelov fået lov at spille med mange gode spillere. Men Jeg vil gerne pege på Jesper Schow Pedersen som den måske bedste, han er heldigvis stadig aktiv, og gøre en stor forskel for Copenhagen. Jeg spillede med Jesper da han startede som 16 årig i Dragør og senere sammen i Hafnia. Især i Jylland har Jesper måske haft et ry som Københavner snude, men intet kan være mere forkert. Jesper er en rigtig klubmand som ligegyldigt hvor og hvornår er en kæmpe gevinst ligeså meget udenfor som på banen. Danielle Bernadino og hans målnæse var også imponerende, jeg tror ikke jeg fornærmer DB ved at sige at hans skud ikke vinder priser i Speedshooting, men hvad betyder det også når man rammer hjørnet hver gang., Martin Fasth Larsen har engang været den direkte årsag til at vi (Hafnia) tabte en Kvartfinal til Frederikshavn Bulldogs

6) Hvilke ledere gjorde et indtryk på dig i din tid med floorball?
Jan Thykjær i hans stormagts dage i Jægerpris en kæmpe ildsjæl. Klaus Mølleskov min træner i Dragør, hverken før eller efter har træningen været så sjov. Havde han forsat som træner, var der aldrig sket en flugt fra Dragør til blandt andet Hafnia, og jeg er sikkerpå at de havde været en magtfakta i øst-ligaen, men det blev kun til 2 sæsoner i ligaen. Jeg synes desuden at der er nogle virkelige ildsjæle rundt omkring i klubberne. Finn Lystrup og Casper Bøge i Benløse som eksempler

7) Kan du en anekdote fra din floorballtid?
I Hafnia lå vi i en sæson og kæmpede med Hørsholm om den sidste slutspilsplads, vi var færdige med vore kampe, og var et point bedre end Hørsholm, som var bedre indbyrdes. I deres sidste kamp skulle de møde det suveræne tophold Herlev. Hele vores hold drog til hørholm for at se kampen som blev spillet på en hverdag. Det var en af de tættest kampe den sæson og stilling kort før tid var lige, dvs. ingen slutspil til os, Herlev for et frislag midt på Hørsholms banehalvdel, Ulrik Lejre Larsen stod med rykken til banen og kan ikke holde ud at se på kampen, vores tidligere holdkammerat Anders Terkelsen kigge op på os, siger så ”jeg skal nok sætte den i hjørnet” som sagt så gjort. Vi fik slutspillet, men Ulrik så ingenting. Sæsonen efter næsten samme scenario bare i Hvidovre, Vi skal vinde, der mangler sekunder af kampen og vi er i undertal. Vi har indslag i hjørnet og Jesper Schow lave en solo tur og score. Vi er igen i slutspillet, Ulrik lejre Larsen ser det bare ikke, for han ligger nede bag banden og helt væk af nerver.

8) Hvilke udfordringer forbinder du med floorball i klubregi ?
Frivillige, Frivillige Vi kan som sport ikke blive ved med at lade Tordenskjolds soldater trække læsset, tænk hvor mange kræfter der forsvundet fordi de er brændt ud. Der kommer heldigvis nye til, men hvor er det ærgerligt at de mest erfarne er væk. Samtidig skal vi have mere uddannelse af vores klubleder samt vores trænere. Jeg vil råder klubberne og DaFU til at lave et netværk, hvor problemer, løsninger og erfaringer kan deles. Vi havde lidt af det i øst da den landsdækkene turnering blev diskuteret, desvære er det løbet ud i sandet efterfølgende

9) på 25 år har DaFU opnået små 7.000 medlemmer, hvor mange medlemmer håber du DaFU har om 25 år?
Jeg vil ikke sætte tal på, håber bare at vidensdeling bliver brugt til udvikling og fremgang

10) Hvad er/var din rolle i floorball
Jeg har været Spiller, Jeg er DaFU instruktør, har diplomtræner uddannelse i Floorball og har været med til at lave undervisningsmateriale. Jeg har været Elitetræner både for Herre og Damer samt kåret til Årets dametræner. Jeg har været Assisterende herre landstræner, og har været med til at lave undervisningsmateriale. Jeg har været liga dommer i 16 år og International dommer i 6 år. Lige nu er jeg Næstformand i Stevns Floorball Klub, og er netop blevet involveret i DaFU talent projekt

11) Hvad ser du ellers i fremtidsudsigterne for sporten
Det går den rigtige vej. Hvis vi kan få liga kampene til at være et show hver gang tor jeg vi kan få sponsorer og ungdom til at komme. Vi kan se hvad der sker i Benløse

12) ordet er frit
Tillykke til DaFU, og alle der er og har været involveret i Sporten

Advertisement