Første og fremmest er klubben i deres gode ret til ikke at oplyse mere i deres regnskab, men for fans er det enkle spørgsmål, hvis der ikke er noget at skjule, så hvorfor ikke oplyse mere?

Svaret er ofte at man ikke ønsker at oplyse for at give konkurrenterne for meget viden, og igen det er en klub i sin gode ret til!

Derfor er der ikke så meget at sige om klubbens regnskab og den økonomiske udvikling de seneste 10 år.

Slutteligt skal det med at regnskabet dækker divisionsholdet hos herrerne og kvinderne.

Ejerforhold

Thisted FC 50%

Tican Fresh meet – 5-10%

Placering seneste 10 år

Det kniber for klubbens herrerhold, og her kan der peges på to forhold, for det første at der ikke er økonomi til at hente bedre spillere og det andet at klubben har svært ved at tiltrække spillere grundet den geografiske placering!

Omsætning

Nedenstående tal har en del huller, og det er de år hvor klubben ikke har oplyst det i regnskabet!

Årets resultat

De seneste to regnskaber har været dårlige for klubben. Om årsagen er øgede udgifter eller mindre indtægter er ikke oplyst.

Gæld i alt

Gælden er høj i forhold til klubbens økonomiske niveau, men gælden er samlet set ikke specielt stor. Det er klubbens gæld til kommunen der er en primær årsag til nedgang i gælden.

Gæld i forhold til aktiver

Stiger dette til over 100, så er det et opmærksomhedspunkt, for hvis gælden er større end aktiverne, så skal der afdækkes hvad årsagen er, som kan være ganske naturlig og uden grund til bekymring.

Nu er gælden stadig i en størrelsesorden der er til at håndtere, men der er grund til opmærksomhed på dette område

Tilskuersnit hjemmebane

Samlet set har klubben omkring 250.000 i indtjening på dette område

Egenkapital

Er den negativ er det ikke godt som udgangspunkt.

Dette indlæg kan frit bruges af andre så længe der krediteres og linkes

Kilde: Klubbens regnskab


Discover more from Økonomi i sportens verden

Subscribe to get the latest posts sent to your email.