Et Spillerbudget består af to poster
1: Lønsum spillertrup
2: Afskrivninger spillertrup
Da klubberne af gode grunde ikke har afleveret deres regnskab for 2025, så er det sportslige budget for 2025/26 med afsæt i de tal der kendes, det vil sige 2024 tallene.
Så kan du selv fundere over om klubben mon så stiger i forhold til de andre for 2025
Dette indlæg kan frit bruges af andre medier så længe der linkes og krediteres
Afskrivninger
Kommer en spiller til en klub på en 4 årig kontrakt og er købt for 20 mio, så afskrives spilleren med 5 mio af året. De samlede afskrivninger er således hvad spillertruppen afskrives med.
Hvis Brøndby har en lønsum der er 10 mio højere end FC Midtjylland, så vil FC Midtjylland stadig havde det største spillerbudget, da deres afskrivninger er højere!

Lønsum spillertrup
Dette er ikke oplyst i regnskaberne, og det er klubberne ej heller forpligtede til. Derfor er nedenstående et estimat
Lad os se på hvad personaleomkostningerne er for de enkelte klubber, og personaleomkostninger dækker over alle ansatte.

Sættes spillertruppen til at have 25 spillere, vel vidende at der kan blive brugt langt flere spillere, men typisk er de spillere ikke løntunge, så vil dette være et estimat på hvad lønsummen for spillertruppen vil være for de 12 klubber i Superligaen 2025/26.

Spillerbudget
Da de to elementer i et spillerbudget nu kendes, så giver det følgende spillerbudget for de enkelte klubber.

Note: Regnskab for Brøndby løbet over 18 måneder og er sat til hvad gennemsnit er for 12 måneder
Kilde: Klubbernes regnskaber
Discover more from Økonomi i sportens verden
Subscribe to get the latest posts sent to your email.