Først og fremmest ros til klubben for at score topkarakter med A i min økonomiske karakterbog, og det med max point for andet år i træk. Det er noget der sker sjældent.
Der hvor Viborg er særdeles skarpe, er i deres rekruttering og salg af spillere. For Viborg har i de to seneste regnskaber solgt spillere for 32 mio og 56 mio, men det som spillernes værdi var i regnskabet, har blot været 1,6 mio og 6,8 mio.
Så Viborg har kæmpesucces med at købe billigt og udvikle spillere til salg, og i den model ligger klubbens overskud.
Uden spillersalg, så er Viborg udfordret, men det gælder stort set alle klubber, at der er underskud på den primære drift
Men at det ikke kun er spillersalg der gør Viborg tjener penge, ses på klubbens nettoomsætning (uden transfer), som siden 2021 er gået fra 25 mio til 75 mio, altså en tredobling! Det er særdeles solidt arbejde!
Med en særdeles styrket økonomi, så er Viborg også en klub der ikke burde rykke ud af Superligaen, men udfordringen for klubben er, at Viborg er en selling klub, og de spillere der sælges hvert år, de skal erstattes!
Hvis det ikke fungerer optimalt med at finde de rigtige spillere, så er Viborg udfordret, men med så stærk en økonomi, vil klubben være bejler til en hurtig oprykning.
Der hvor Viborg kunne overveje at satse, var på pokalen, da det er den hurtige genvej til europæiske klubturneringer, hvor der kan ligge den del millioner at vente!
Hvad vil ejerskabet?
Siden de nye ejere kom til i 2021, er det kun gået en vej for Viborg og det er fremad. Nu er det ejere med lokale rødder og der er uden et tvivl et ønske om at gøre det godt for klubben!
Men nu er klubben steget markant i værdi, så hvis klubben blev sat til salg nu, så ville det blive med en ganske god profit!
Placering seneste 10 år

Der er fem hovedområder hvor klubber tjener penge
| Område | Note |
| TV penge | Der er to indtægtsmuligheder, TV penge fra Superligaen, samt fra europæiske kampe. |
| Sponsorindtægter | Klubben oplyser ikke dette i regnskabet |
| Entreindtægter | Det er ikke på matchday indtægter en klub har sine største indtægter samlet set, men med et stigende tilskuertal, så er det vigtige penge. et estimat er omkring de 12 mio |
| Præmiepenge Europa | Kan en klub komme med i specielt Europæisk gruppespil er der i Europa League 20-50 mio at hente i præmiepenge og i Champions League 140 mio for at komme med i gruppespil, så kommer bonus for point og hvis holdet går videre. |
| Spillersalg | Klubben gør det fremragende og har solgt for 95 mio seneste tre regnskaber |
Opmærksomhedspunkter
| Rød | |
| Gul | |
| Grøn | Transferindtægter på 56 mio Overskud på 22 mio Aktiver steget til 138 mio fra 105 mio Soliditet på 78 Lønnen udgør 69% af nettoomsætning Gæld udgør 21% af aktiver 10% fremgang i antal tilskuere Egenkapital på 108 mio fra 85 mio |
Dette indlæg kan frit bruges af andre medier så længe der linkes og skribenten krediteres
Fanvenligt regnskab
Det er vigtigt at påpege, at klubben lever op til det de skal og oplyser det de skal. Men for en fan af klubben, så er nedenstående noget der har betydning for fans.
| Område | Opfyldt | Note |
| Regnskab/årsrapport findes på klubbens hjemmeside | ja | samt tidligere regnskaber |
| Netto Omsætning er oplyst | ja | |
| Indtægter defineret på de primære områder | nej | |
| Agentsalær | nej | ingen klubber oplyser dette |
| Informationer om omkostninger på gæld | ja | delvist |
| Videresalgsklausuler | nej | ingen klubber oplyser om dette |
| Honorar bestyrelse | nej | |
| Spillersalg på de enkelte spillere | nej | ingen oplyser om dette |
Ejerforhold
Better holding – 33-50%
Christoffer Reedtz – 30%
Økonomisk karakterbog
Får en klub karakteren E, betyder det at den har scoret lavest i alle 7 økonomiske parameter, det er særdeles bekymrende. Karakter A er det bedste.
| Økonomisk karakterbog A-E | |
| 2018 | B |
| 2019 | A |
| 2020 | B |
| 2021 | A |
| 2022 | A |
| 2023 | A |
| 2024 | B |
Omsætning
Nettoomsætning er klubbens primære indtægter.

Totalomsætning er inklusiv transfer og andre indtægter.

Årets resultat
Årets resultat er inklusiv transfersalg

| Seneste 10 år | 57,1 mio |
| Seneste 5 år | 60,2 mio |
| Seneste 3 år | 58,9 mio |
Personaleomkostninger
Dette dækker over alle ansatte i klubben fra spillertrup, ledelse, administration mm.

Spillerbudget
Dette er lønsum spillertrup + afskrivninger spillertrup. Lønsummen for spillertrup er ikke oplyst og er derfor et estimat baseret på de oplysninger der er i regnskab i forhold til antal kontraktansatte mm.
Klubben oplyser ikke dette i regnskab, og er derfor et estimat.

Årsløn gennemsnit spillertrup
Dette er et estimat med afsæt i de oplysninger der findes i regnskabet.

Antal ansatte
Dette dækker over alle ansatte i klubben og er antal årsværk. I 2015 er dette ikke oplyst i regnskab.

Gæld i alt
For en klub er det ikke nødvendigvis et problem at have gæld, det som er interessant er den rentebyrde og betingelser der kan ligge på klubben.

Aktiver
Aktiver defineres af årsregnskabsloven som:
Ressourcer, som er under virksomhedens kontrol som et resultat af tidligere begivenheder og hvorfra fremtidige økonomiske fordele forventes at tilflyde virksomheden.
Der kan være forskellige aktiver, som samlet set er klubbens aktiver.
Immaterielle anlægsaktiver
Goodwill, trupværdi
Materielle anlægsaktiver
Ejendomme bla
Omsætningsaktiver
Varelager, Tilgodehavender fra salg og likvide beholdninger

Gæld i forhold til aktiver
Dette er et interessant område, er gælden større end aktiverne i klubben, er det ikke positivt, både i dagligdagen, samt hvis der tænkes på salg af en klub.

Soliditetgrad
I praksis kan det være vanskeligt at vurdere, hvad der skal betragtes som en god eller dårlig soliditetsgrad.
En soliditetsgrad på 100 er næsten aldrig godt, da det er et tegn på, at klubben ikke investerer tilstrækkeligt.
En soliditetsgrad på 0 er også sjældent godt, da klubben har finansieret alle sine aktiver med fremmed kapital. Det gør gør klubben meget skrøbelig overfor økonomisk modgang, da der ikke skal meget til, før de ikke kan betale sine økonomiske forpligtelser.

Egenkapital
I en virksomhed og dets regnskab, er der både aktiver (ejendele) og gældforpligtelser (passiver).
Egenkapitalen udgør den samlede sum, når de to forhold er gjort op med hinanden.

Spillersalg og køb
Bliver en spiller købt eller solgt for 18 mio på en treårig kontrakt, så kan det være en aftale hvor betalinger sker i rater, således at de 18 mio ikke optræder i regnskabet, men 6 mio spredt over 3 regnskaber. Nedenstående er således en oversigt over transferbeløb der kommer ind og ud det enkelte regnskab.
Spillere kan komme transferfrit, men ofte skal klubberne betale en sign on fee til spilleren.

Spillersalg
Dette dækker også når klausuler bliver udløst.

Transferrettigheder spillertrup
En klub kan opgøre transferrettighederne, eller det som også hedder immaterielle rettigheder forskelligt. Som udgangspunkt skal det forstås som den værdi klubben har lagt ind i truppen.
Et eksempel, købes en spiller til 3 mill på en treårig kontrakt, vil den immaterielle værdi fra starte være 3 mill, og efter et år falde til 2 mill.
Kommer en spiller fra klubbens akademi, vil transferrettighed være 0.

Tilskuerudvikling
Tallet for 2021 er ikke medtaget (Covid19 sæsonen) og står som 0.

Klubværdi
Hvert år kommer Deloittes money league, hvor de opgør værdien af de største klubber i verden.
Deres metode er ikke kendt, men Markham Multivariate Model er en model der rammer meget tæt på det som Deloitte kommer frem til. Læs om model her.
Skulle du købe klubben så er prisen knap 400 mio

Kilde: Viborgs regnskaber
Discover more from Økonomi i sportens verden
Subscribe to get the latest posts sent to your email.