Ovenpå DRs fremragende serie om FC Jammerbugt, som ulykkeligt endte med at gå konkurs, så har debatten været der om ejerskaber i danske klubber.
Kunne man gøre som i Tyskland og Sverige, hvor fansene har 51% af ejerskabet.
Der er en del udfordringer ved denne model, hvis den skal indføres i Danmark, og nu vil et fan ejerskab på 51% ligeså skulle defineres, hvem er det som ejer de 51%, ja det er fans, men hvilke fans er der tale om!
Den tyske model
Inden 1998 var fodboldklubber i Tyskland udelukkende ejet af foreninger. Ganske som det var med de danske fodboldklubber, inden de blev til selskaber, hvilket alle klubber i Superligaen og 1.division er i dag.
Dette betød, at klubber blev drevet som non-profit organisationer, og privat ejerskab var under ingen omstændigheder tilladt.
Dette blev så tilladt i 1998, da det tyske forbund gjorde det muligt at etablere selskaber, men under den forudsætning at der er reglen der hedder 50+1, så klubben altid ejer klubben
Kan det overføres til Danmark?
Ja det kan det som sådan da godt gøres, men juridisk vil det blive en meget langtrukken sag, og der er nogle gevaldige udfordringer ved dette.
Men mest af alt, ja så er det særdeles vanskeligt med den nuværende struktur!
For I Danmark er vi ikke der hvor Tyskland var, hvor det faktisk kunne gøres. I Danmark har du nu selskaber, og det kan ikke rulles tilbage bare lige sådan.
Et par eksempler og udfordringer
Ejer du en virksomhed, og der så kommer en lovgivning der hedder at nu skal ejerforholdet overgå fra dig til nogle andre, så er vi henne og snakke om en form for nationalisering. Mon ikke du som ejer vil være lidt paf hvis det du ejer, bare bliver taget fra dig og andre så bestemmer!
Man kan ikke bare give noget væk som du ejer.
Så at tage de danske klubber, og sige til ejerne, ved I hvad, nu ejer I ikke Jeres klub mere. Det kan man ikke.
Køb ejerne ud
Så kan der ses på muligheden for at fansene kan erhverve sig klubben, eller de 51%.
Med afsæt i de danske klubber der er på Børsen, så kan der ses på dagens markedsværdi, det er dog ikke sikkert at ejerne er interesserede i at sælge til den pris! Skal du handle, skal både ejer og køber være enig, igen kan du ikke gå ind og sætte en pris.
Det er kun ved eksploration dette er muligt og hvor det er i samfundets interesse. Det er fodbold ikke helt!
I skemaet herunder ses hvad klubberne er værd på Børsen, men mere interessant er hvad er egentlig markedsværdien, hvor prisen er sat med det som hedder Markhams multivariate model, og som givet bud på hvad er værdien på en klub.
For et er hvad en aktie handles til her og nu, men skal en ejer sælge en stor post, så kan prisen blive en helt anden.
| Klub | Børsværdi | Markedsværdi |
| FC København | 1,1 mia | 2,9 mi |
| Brøndby | 290 mio | 570 mio |
| AaB | 75 mio | 130 mio |
| AGF | 275 mio | 415 mio |
| Silkeborg | 190 mio | 360 mio |
Skal de 5 klubber have 50+1, så er det ret mange penge som fansene skal hoste op med, AaB er klart den billigste, men kan AaBs fans skrabe de penge sammen? Hvis de kunne, ja så havde nok gjort det!
I Brøndby har der været megen debat om deres nye ejerskab, hvis 30.000 fans skulle købe aktierne og hente 145 mio. Så er det ikke mere end 5.000kr for hver af de 30.000 fans, det er dog trods alt en udskrivning, men det er muligt.
Hvor skal pengene komme fra
Så hvorfor har Brøndby fans ikke bare opkøbt aktier, i princippet kunne de inden for en kort årrække købe, så de har de 50+1? Det er jo nok fordi der ikke er 30.000 der vil købe!
En udfordring er også bare, at markedet spiller med, og hvis 30.000 går ud og vil købe aktier, så vil prisen gå op, og så er det næppe 5.000kr hver af de 30.000 skal hoste op med.
Breidablik
Islandske Breidablik mødte FC København i kval til Champions League, og for et par år siden var jeg på studiebesøg hos netop den klub.
Klubben er en forening, som de sagde, hvis forældrene i vores U11 afdeling ville, så møder de bare op på generalforsamlingen, så har de magten i klubben.
Så jo foreningslivet kan mange ting, men der er et loft for hvor langt det kan komme i sportens verden.
Fansene
At have fansene til at have 50+1 handler om beskytte klubben, for fans er ligeså forskellige som alle andre. Nok støtter fans op om deres hold, men fans har ligeså mange holdninger til det ene og det andet, og der er ikke enighed blandt fans om retning og prioriteringer.
Derfor er det at have fansene til at være dem der bestemmer jo ikke bare lige, her skal der ses på en meget klar struktur, og hvad de 50+1 har indflydelse på.
Fansene kan stille og roligt gå ind og købe aktier, og aktierne kan sikkert indgå i en konstruktion, hvor fansene kan samle deres indflydelse. Men igen, hvem er det som skal bestemme over disse, og hvis en fan bliver utilfreds med dem som bestemmer kan vedkommende trække aktierne ud af konstruktionen.
Så nej det er ikke lige til-
Hvordan kan klubberne beskyttes?
Eksemplerne med ejere der kynisk har misbrugt klubben er heldigvis få, men det som er afgørende er hvordan klubben bliver stillet, i det øjeblik hvor ejeren af den ene eller anden grund ikke kan understøtte klubben økonomisk, hvor står klubben når ejeren forlader den.
Her er der flere klubber, hvor der må være meget dybe panderynker da der kom ejerskifte til, for det har været hårdt arbejde for at få styr på økonomien igen.
Derfor kunne der komme en forsinket straf af point, desværre ofte på bagkant, med afsæt i klubbernes økonomi.
Her kan der laves en økonomisk karakter til klubberne hvor de på udvalgte parameter skal leve op til nogle kriterier, og baseret på karakter, kan der så komme en pointstraf.
Her på siden, laves der en årlig karakterbog på klubberne, hvor klubberne kan få en karakter fra A-E på 7 udvalgte parameter.
Hvis det var med afsæt i de parameter, kunne du lege med tanken at klubber der har karakter A-C, her sker der ikke noget, mens der for for klubberne med D og E vil være en pointstraf.
De syv parameter i økonomisk karakter
Årets resultat tre seneste regnskaber
Løn i forhold til nettoomsætning
Gæld i forhold til aktiver
Egenkapital i forhold til nettoomsætning
Soliditet
Overskudsgrad
Likvide midler i forhold til nettoomsætning
Der kunne sagtens inddrages andre og flere, pointen er at klubbernes regnskab afgør om der vil være pointstraf, og dette kan være en metode til at beskytte klubberne
Konklusion
Løbet er kørt for 50+1, men der kan ses på andre muligheder, med mindre det er de frie markedskræfter der skal gælde.
Men der kan ses på andre måder, for at sikre klubberne mod dårlige ejerskaber.
Den store udfordring i fodbold i dag, er at det kræver kapital, og de som er inde og eje klubberne, de er der ofte for at tjene penge.
Så de ser klubben som en investering.
Til at drifte en klub og tage den til næste niveau, så kræver det midler, og de midler har fans ikke.
Discover more from Økonomi i sportens verden
Subscribe to get the latest posts sent to your email.