Så er det overstået, snart vil du på DaFU’s hjemmeside kunne se hvordan det årlige medlemstal for floorball er. Har der været fremgang eller tilbagegang.
Jeg spurgte om dette for noget tid siden, og du kan se læsernes svar her.
Personligt tror jeg på fremgang.
Medlemstallet er et eller andet sted, den årlige karakterbog for forbundet. Gør den sit arbejde godt, så er der fremgang, og er der tilbagegang, skal der haves fokus på dette!
Selvklart er der faktorer der spiller ind, men alt i alt, er medlemstallet en indikator på hvordan det ser ud!
Floorball har stort set altid haft fremgang, et enkelt år var der dog meget kraftig tilbageang, nemlig da man for en 10 år siden, gik fra 3200 medlemmer til 2800! Noget af et fad. Med til historien hører, at to klubber ændrede deres indberetning meget radikalt.
Året inde havde FLOS (Flyvevåbenets Officer Skole) og Jydsk Dragon Regiment meldt hele styrken ind. Medlemstal for de to klubber var totalt godt 700. Året efter meldte de så det rigtige antal ind, som for de to klubber var cirke 20! Så reelt var der faktisk fremgang, medlemstallet havde året før havde været pumpet noget op.
Discover more from Økonomi i sportens verden
Subscribe to get the latest posts sent to your email.