Sidste fredag var der drama, da Frederikshavn Bulldogs spillede for deres slutspilschance mod Aab. Denne fredag er det så i øst det gælder.
Vanløse-Vallensbæk er på programmet
Noget af en skam at kampen ikke er med på FNF, for det bliver igen en af de kampe der er sjove at spille. Det er en slutspil der er på spil for begge hold, så det er en slags finale.
Stillingen inden aftens kamp er
32 Vanløse
29 Vallensbæk
3 point adskiller de to hold, som begge har to kampe igen, Vanløse har Rødovre som nok er 0 point, og Vallensbæk har Helsingør, her ligger der nok 3 point!
dermed er det den direkte duel i aften der afgør det hele, vinderen ryger i slutspil.
Hvis kampen derimod ender uafgjort, så bliver det vinderen i sudden Victory, der løber med slutspilspladsen.
Så kun en sejr tæller for begge hold, så mon ikke de trænere Rasmus Limschou og Simon Taylor fra Vanløse og Vallensbæk ser frem til kampstart kl.1930.
Meget kan afhænge af de svenske spillere med navn 2xSjöstedt og Lundberg hos de to klubber, som virkelig er kapaciteter der kan afgøre det hele.
God kamp
Discover more from Økonomi i sportens verden
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Herligt med kampe hvor der er så meget på spil, og intensiteten er så høj.
En kamp der bestemt er værd at se hvis man har tiden..
absolut
En lille rettelse Steen; Vallensbæk har Hafnia ikke Helsingør i den sidste kamp…og selv om VF må være favortitter, så har vi da tænkt os at forsøge at vinde over et slutspilshold UDEN spekulationer om hvorvidt modstanderholdet lægger sig med vilje 😀
Kære Jesper
Jeg må være ved at blive gammel, for du har ganske ret, og no doubt, Hafnia er ikke en walk over
😉
Edit: Vallensbæk har Hafnia i sidste kamp, men ændrer ikke på at kun en sejr kan bruges for begge hold.
takker for endnu en rettelse til min begyndende Alzheimer… 🙂