TV kampen på kanalsport var lukket og slukket da Benløse kom på 5-1 efter et powerplay Copenhagen ikke kunne udnytte, men på en stærk periode kom Copenhagen igen og fik udlignet til 5-5 inden Tim Jannerup viste klasse og var arkitekten bag sejrsmål i sidste minut.

Thomas Brodersen, Benløse:
Det var generelt ikke nogen prangende indsats fra vores side. Særligt vores opbyggende spil kom aldrig til at hænge sammen som vi gerne vil have det. Det var en tæt og ret svingende kamp, som vi med 4-1- og 5-1-føringer skulle have lukket fra spids. De sidste 12 minutter spiller vi nærmest baglæns og overlader alt initiativ. Vi var heldige med at få de tre points til sidst. Flot comeback af Cph., der har gennemført en vellykket integration af fde største Hafnia-profiler og med Jesper Schow ved roret spiller opportunistisk floorball i den gamle, velkendte Hafnia-stil. Imponerende sæsonstart holdet har lavet, og med en hel kæde af profiler mere at drysse ind før eller siden, ja så er de ikke noget dårligt bud på en DM-finalist. En kommentar til den blå bold er, at det er DaFU’s og Kanal Sports krav, at vi spiller med farvet bold. Vi har testet en rød, og den har mange af vores spillere meget svært ved at se – nogle kan slet ikke se den. Farven betyder også et eller andet for plastic’en. De farvede bolde virker blødere og hopper anderledes. Vi vil helst spille med hvid bold og gør det i alle kampe, der ikke er tv på, men vurderingen er altså, at den skal være farvet i forhold hold gulvet i Ringsted Sportcenter.

Jesper Schow, Copenhagen:
Jeg har egentlig kun ros til overs for den indsats vi leverer. Bortset fra resultatet var der flest positive ting at tage med videre.

Vi spiller skarpt i starten af kampen men lukker så en række virkelig dumme kasser ind, som smadrer vores chancer.

Spillet bliver dermed på Benløses præmisser hvor de er bedst. Tung defensiv og knivskarpe winger. Det gør de til ug og er svært at komme tilbage i en kamp mod. At arbejde sig tilbage til 5-5 og i den grad sidde tungt på spillet var det stærkeste jeg har oplevet. En stor ros til spillerne for at arbejde sig seværdigt ind i en kamp mange troede var afgjort og stor ros til de yngste i dag. Esben Køhlert var i en klasse for sig selv.


Discover more from Økonomi i sportens verden

Subscribe to get the latest posts sent to your email.